5 asja, mida kokku leppida koostöölepingus
Seadusest me koostöölepingu mõistet ei leia ning tegemist on sagedasti sõlmitava lepinguga koostööpartnerite vahel, mis hõlmab endas mitmeid erinevaid lepingutüüpe olenevalt koostöö olemusest. Alljärgnevalt oleme aga välja toonud punktid, millele koostöölepingut sõlmides mõelda tasuks.
1.Koostöö eesmärk
Koostööpartnerid tegutsevad tavaliselt ühise eesmärgi nimel. Seega tuleks lepingusse kirja panna, mida soovitakse koostöö tulemusena saavutada ning milliste tingimuste täitumisel loetakse koostöö õnnestunuks ja lepingu eesmärk saavutatuks.
2.Tasud ja kulude hüvitamine
Kui üks partner on kohustatud teisele poolele maksma tema panuse eest tasu, siis tuleks lepingus ära fikseerida kui suur on tasu või kuidas see arvutatakse. Kas tasu maksmine toimub ettemaksuna, osade kaupa või koostöö eesmärki saavutades. Mis on arvete tasumise tähtajaks jms.
Kui koostööprojektiga kaasnevad ka mingisugused kulud, tasub lepingus ära märkida ka see, kes sellised kulud tasub.
3. Poolte kohustused
Selleks, et pooled jõuaksid koostööd tehes eesmärgina peavad nad eeldatavasti täitma oma kohustused ja tegema selleks mingisuguseid tegevusi. Mõistlik oleks poolte kohustused lepingus võimalikult konkreetselt fikseerida, et mõlemal poolel oleks selge teise poole ootused neile.
4. Saladuse hoidmise kohustus
Koostöölepingu elluviimisega võib pooltele teatavaks saada konfidentsiaalset informatsiooni teise poole ja tema äritegevuse kohta. Lepinguga saavad pooled kokku leppida, et sellist informatsiooni hoitakse saladuses. Samuti võib saladuse hoidmise kohustus hõlmata koostööprojekti sisu, lepingu enda sisu ja ka fakti, et pooled üldse koostööd teevad.
5.Lepingu lõppemine
Kokku tuleks leppida, kas leping lõppeb mingil kindlal tähtajal, lepingu eesmärgi saavutamisega või on hoopiski sõlmitud tähtajatult. Samuti on mõistlik mõelda sellele, kuidas lepingut on võimalik ennetähtaegselt lõpetada. Pooled võivad leppida näiteks kokku, et lepingut võib lõpetada igal ajal kui lepingut lõpetada sooviv pool annab sellest teisele poolele teada kindla ajaperioodi jooksul. Või siis lõppeb leping koostöö eesmärgi saavutamisel/ tähtaja saabumisega ja seda ennetähtaegselt lõpetada saab üksnes juhul kui üks pooltest paneb toime olulise lepingu rikkumise. Sellisel juhul annab leping pooltele suurema kindlustunde.
Kui soovid rohkem infot koostöölepingute kohta, siis kuula ka blogipostituse helilist versiooni, milles vestleme koostöölepingutest Janika Hirvelaanega Pixtech Productions OÜ-st.