Eriolukord ja üürisuhted

   Kas eriolukord on vääramatu jõud ning kas ma  võin keelduda üüri maksmisest?

 Üüritasumise kohustus on paljudel ettevõtetel tööjõukulude kõrval kõige suuremaks kohustuseks, seega jõuab meieni sagedasti küsimus, kas eriolukord on vääramatu jõud, mis vabandab üüri mitte maksmist?

 Sellele küsimusele ei oska meist keegi täie kindlusega  hetkel vastata  ning see selgub ilmselt alles siis kui kohtutest tulevad esimesed lahendid.  Varasemalt on aga Riigikohus öelnud, et vääramatu jõud ei vabanda rahalise kohustuse ( milleks on ka üürimaksed) mitte täitmist.

 Seega kui oled olukorras, kus sul on üürimaksmisega raskusi, siis:

 1.       Loe oma üürileping läbi! Lepingus võidakse kokku leppida vääramatu jõu kasutamises täpsemalt kui seda näeb ette seadus. Samuti võib leping näha ette tähtajad, millise aja jooksul peab pool, kes soovib vääramatut jõudu kasutada, sellest teisele poolele ette teatama.

2.   Räägi oma üürileandjaga ja proovi jõuda kokkuleppele!  Kui saavutate kokkulepe fikseerige see kirjalikult üürilepingu lisana või vähemalt taasesitamist võimaldavas vormis s.o emaili teel ( kontrolli üle ka lepingust, kas leping lubab sellise vormi kasutamist).  Olulisi kokkuleppeid ei tasuks kindlasti teha suuliselt!

3.    Kui üürnik ei saa üüripinda kasutada sihtotstarbeliselt ( näiteks on riigi poolt kohustuslik üüritud pinna sulgemine) siis on kohtupraktika seni asunud seisukohale, et üürnikul on õigus alandada üürihinda tehes vastava avalduse üürileandjale.  NB! Jälgi oma lepingut, et avaldus oleks tehtud õiges vormis ja õigele lepingus ettenähtud (meili) aadressile.

4.  Kui sa üürnikuna aga näed, et raskused üüri tasumisel ei ole ajutised, tuleks vaadata, kas on võimalik üürileping üles öelda. Esimese sammuna tasub jällegi vaadata, kuidas olete ülesütlemise korra kokku leppinud üürilepingus. Tavaliselt on tähtajaliste lepingute puhul ülesütlemise võimalused piiratumad kui tähtajatute lepingute puhul. Erandlikus olukorras saab tugineda aga ka VÕS §-le  313, mis ütleb, et mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab.

 Kui sul on konkreetse üürilepingu osas küsimusi krjuta meile info@legalroom.ee

 

 

 

Legal Room