Kasulikku müügitingimuste koostajale

Äripartnerite leidmisel avastatakse end sageli uuest olukorrast, mis sunnib süvenema sõlmitavate lepingute juriidilistesse nüanssidesse ja läbi mõtlema oma müügitingimused. Veelgi keerulisemaks muutub olukord, kui tooteid soovitakse müüa koduriigist väljapoole. Alljärgnevalt on välja toodud asjaolud, millele oma müügitingimuste koostamisel tähelepanu tuleb pöörata.

1. Ära anna edasimüüjale täielikku eksklusiivsust toote müügiks ilma väärilist tasu saamata.

Rahvusvahelist müügilepingut sõlmides tasub tähelepanelik olla, et tulevasele äripartnerile ei antaks täielikku eksklusiivsust toote müügiks kogu maailmas. Juhul kui lepingus olev eksklusiivsuse säte jääb eksikombel tähelepanuta, võib leida ennast hõlpsasti olukorrast, kus kaotatakse õigus kasutada toote turustamiseks teisi lepingupartnereid ning samuti ei ole sellisel juhul võimalik toodet müüa lõpptarbijani autorile endale kuuluvates kauplustes ja veebipoodides. Seega tuleks üldjuhul vältida täielikku eksklusiivsuse andmist lepingupartnerile ning kui äripartner nõuab eksklusiivsuse klausli lisamist lepingusse, siis võiks kompromissina ära märkida, et eksklusiivsus antakse ühe riigi või linna siseselt, kus lepingupartneri müügiesindused asuvad. Lisaks sellele võib teatud juhtudel eksklusiivse müügiõiguse garanteeriv leping olla vastuolus ka Euroopa Liidu õigusega.

2. Võimaluse korral märgi lepingusse, et vaidluste korral kohaldub Eesti õigus ja asja lahendab Eesti kohus.

Kuigi uude ärisuhtesse astudes ei mõelda esimese asjana sellele, mis saab siis kui kõik ei lähe nii nagu lepinguga ette nähtud, on siiski vajalik sõlmitavas lepingus ära märkida olukord juhuks, kui poolte vahel tekivad erimeelsused, milles rahumeelsele lahendusele ei jõuta. Sealjuures tuleb tähelepanu pöörata kohtualluvuse ja kohalduva õiguse sätetele. Mõistlik on võimaluse korral lepingus sätestada kohtualluvuseks Eestis asuv lähim maakohus ning kohalduvaks õiguseks Eesti õigus. Vastupidisel juhul võite avastada, et oma õiguste kaitseks peate pöörduma kohtusse näiteks Itaalias, mille muudavad keeruliseks keelebarjäär, aeglane ja võõras kohtusüsteem ning ettearvamatu suurusega õigusabikulud.

3. Hinnakokkulepe olgu võimalikult selgesti lepingusse kirjutatud.

Kahtlemata on hinnakokkulepe sõlmitava müügilepingu üheks olulisemaks sätteks. Lepingus tuleks võimalikult täpselt kokku leppida, kuidas ja millal toimub üleantava toodangu eest tasumine. Ilmselgelt on müüjale kasulik ning turvaline küsida üleantava toodangu eest ka ettemaksu. Sellega hajutatakse tunduvalt riske, mis kaasnevad oma toodangu saatmisega võõrale maale ja uuele äripartnerile. Lisaks tuleks lepingus kokku leppida ka selles, kuidas ja kes tasub kauba saatmise kulud ning vajaduse korral ka tollimaksud.

4. Kui leping sisaldab Incoterme, siis tee endale selgeks termini tähendus.

Rahvusvahelistes müügilepingutes kasutatakse sageli Incoterme. Esimest korda selle mõistega kokku puutudes tasub endale kindlasti enne lepingu allkirjastamist termini sisu selgeks teha, et vältida ootamatuid kulutusi või makse, kuna Incotermi taga peidavad ennast kohustused ka müüjale.

Incotermid reglementeerivad suure osa rahvusvahelise müügilepingu tingimustest ja poolte kohustustest. Incoterme on mõistlik kasutada, et reguleerida toodangu üleandmist ja sellega kaasnevat vastutust ning kulusid. Näitena võib välja tuua Incotermi EXW (Ex Works), mis tähendab seda, et müüja teeb kauba kättesaadavaks ostjale enda või mõnes muus asukohas ning ostja kannab kõik seotud riskid ja kulud, mis järgnevad kauba laadimisele müüja nimetatud kohast.

5. Ole aus oma toote omaduste kirjeldamisel.

Müügitingimustesse tasub sisse märkida ka sinu tootele iseloomulikud omadused. Juhul kui tootmine on korraldatud selliselt, et tooted ei pruugi olla üksteisega identsed või võivad erineda tootenäidistest/kataloogidest, on samuti oluline see lepingus fikseerida. Vaidluse korral hoiab see ära olukorra, kus lepingupool soovib kasutada sinu vastu õiguskaitsevahendeid, väites et sa oled talle müünud lepingutingimustele mittevastava toote.

Legal Room