5 asja, mida teada uuest tehisintellekti direktiivist

2024 aastal jõustus Euroopa Liidus uus tehisintellekti direktiiv ehk Artificial Intelligence Act .  See on esimene õigusraamistik, mis reguleerib tehisintellektisüsteeme kõikides EL-i liikmesriikides.

1.Ülevaade ja ulatus

EL-i tehisintellekti  direktiiv reguleerib AI tehnoloogiate arendust, turule toomist, kasutuselevõttu ja kasutamist, lähtudes riskipõhisest lähenemisest. Muuhulgas kehtib see nii EL-i turule suunatud AI süsteemide loojatele, kasutajatele kui ka importijatele, hõlmates muu hulgas ka väljaspool EL-i tegutsevaid ettevõtteid, kui nende loodud AI tehnoloogiad kasutatakse EL-is. 

2. Keelatud ja kõrge riskiga tehisintellekt

Osasid tehisintellekte  peetakse EL-is vastuvõetamatuteks -  näiteks süsteemid, mis manipuleerivad kasutajaid teadlikult. Kahjulikud tehisintellekti tehnoloogiad keelustatakse EL’s. 

Kõrge riskiga AI süsteemid määratakse kindlaks nende ohtude põhjal ning need hõlmavad valdkondi nagu haridus, tööhõive, õiguskaitse ning õigusmõistmine,  tervishoid, avalikud ja eraõiguslikud teenused ja migratsioon. Kõrge riskiga tehisintellekti tehnoloogiatele kehtestatakse rangemad nõuded - näiteks hõlmavad need  andmekaitset,  kvaliteedistandareid, läbipaistvust, küberkaitset ja järelevalvet inimese poolt. 

3.Üldotstarbelised tehisintellekti mudelid ( GPAI) 

Seadus reguleerib ka üldotstarbelisi tehisintellekti mudeleid, mis on näiteks treenitud suure hulga andmete põhjal ning suudavab täita erinevaid ülesandeid ja mida saab integreerida erinevatesse rakendustesse. Selleks on näiteks ka ChatGPT. 

Kui sellised tehisintellekti mudelid kujutavad endast “süsteemset riski” (mõõdetakse )  kaasnevad sellega ettevõttele täiendavad kohustused. 

4.Deep fake’id ja läbipaistvus

Seadus nõuab, et deep fake’id – sisu, mis näib eksitavalt ehtne (pildid, videod, helid mis näevad välja nii realistlikud, et võivad tunduda inimestele ehtsad) – märgistatakse selgelt kui tehislikult loodud, välja arvatud direktiivis. lubatud juhtudel.

5.Jõustumine  ja sanktsioonid

Direktiivi rakendamine toimub järk-järgult:

• Üldsätted ja tehisintellekti keelavad  normid hakkavad kehtima 2. veebruaril 2025.

• Kõrge riskiga tehisintellekti ja GPAI nõuete rakendamine algab 2026. aastast.

Nõuete rikkumise eest määratavad trahvid ulatuvad kuni 35 miljoni euroni või 7%-ni aastakäibest, sõltuvalt rikkumise ulatusest. Väikeettevõtete jaoks kehtivad madalamad trahvilimiidid.

EL-i tehisintellekti direktiivi eesmärk on luua  alus tehisintelleki turvaliseks ja eetiliseks kasutamiseks. Kuigi selle direktiivi rakendamine seisab veel ees, peaksid ettevõtted juba praegu alustama vastavuse ettevalmistamist, et täita tulevasi nõudeid ja vältida kõrgeid trahve.

Kui sul tekkis rohkem küsimusi, kirjuta meile info@legalroom.ee


Legal Room