5 asja, milles kokku leppida sotsiaalmeedia reklaamikoostöös

Majandus muutub sageli kiiremini kui jõuab järele õiguslik raamistik. Seega kui tegutsetakse uutes majandusharudes, siis võib juriidilistes küsimustes orienteerumine sagedasti keerukas tunduda. Nii on ka tavapärase trüki ja telereklaami kõrvale uueks suunaks kujunenud mõjuisikute kaasamine reklaamikoostööde näol. Hiljuti avaldas ka Tarbijakaitseamet suunised sotsiaalmeedias reklaami avalikustajale.

Alljärgnevalt toome välja 5 juriidilist punkti, milles tasuks sellise koostöö korral kokku leppida:

 1.         Koostöö sisu ja eesmärk

 Igasuguse koostöö osas on oluline kokku leppida selle sisus ja eesmärgis. Mida täpsemalt koostöö tulemusena saadakse/ pakutakse. Sotsiaalmeedia reklaami koostöö puhul võib see olla näiteks kui mitut ning millist postitust, videot,  storyt koostöö hõlmab. Kui selles jätta kokku leppimata, on rahulolematus poolte vahel kerge tekkima, kuna mõlemad pooled loodavad koostööst erinevat tulemust.

 

2.         Tasu ning tasumise kord

 Neil ettevõtjatel, kes mõtlevad alles esimest korda kasutada koostööd mõjuisikuga oma toodete/teenuste reklaamimisel võib tekkida ekslik arusaam, et toode, mis mõjuisikule testimiseks antakse ongi  tehtava töö eest tasuks. Vahel see ka nii on. Kuid paljude mõjuisikute jaoks on sotsiaalmeedia haldamine täiskohaga tööks, mille eest soovitakse loomulikult ka tasu saada. Seega alati on mõistlik kokku leppida konkreetses tasus ning samuti kuidas see makstakse, kas ettemaksuna, mitmes osas või alles siis kui töö on tehtud ja näteks ka reklaami tulemuste statstika esitatud. Samuti tasuks üle küsida, kas mõjuisikul on loodud ka äriühing, mille alt esitada reklaami tellijale arveid.

3.         Poolte kohustused

 Tarbijakaitseameti suuniste järgi vastutavad reklaamiseaduse nõuete täitmise eest nii reklaami avalikustaja ehk mõjuisik, reklaamiagentuur ( kui seda kasutatakse) ning ka reklaami tellija ehk ettevõtja. Seega lepi kirjalikult kokku ka selles, kuidas tagatakse reklaamiseaduse täitmine ning kuidas jaguneb vastutus. Muuhulgas tasuks kokku leppida, et reklaam eristatakse selgelt muust sisust, märgistatakse ning postituses tuuakse selgelt välja reklaami tellija nimi.

Mõjuisikuna peaksid reklaami tellijaga selgelt kokku leppima ka selle, kui sul on reklaami tellijalt vaja mingisugust kindalt materjali (näiteks tooteinfot),  selleks et reklaampostitust koostada.

Reklaami tellijana peaksid selgelt väljendama, millised on sinu ootused koostööle. Et ei tekiks näiteks olukorda, kus eeldad, et saad oma tootest blogipostituse, kuid tegelikkuses näidatakse sinu toodet vaid mõjuisiku instagrami storys. Seega ei ole piisav, et lepingus kokku leppida näitaks selles, et mõjuisik kajastab sinu toodet oma sotsiaalmeediakanalis ning sina maksad selle eest fikseeritud tasu. Kuna selline sõnastus on lihtsalt liiga üldine.

 4.         Osade toodete/teenuste osas tulenevad seadusest keelud

Teatud toodete/teenuste reklaamimisele, tulenevad seadusest reeglid, mis kohalduvad ka sotsiaalmeedias reklaamimisele. Näiteks on keelatud reklaamida alkoholi, tubakatooteid mõjuisikute võrgustikes ning piirangud kehtivad ka näiteks tervisehoiuteenustele.

 Osade toodete/teenuste reklaamile peab lisama ka hoiatava üleskutse. Selliseks teenuseks on näiteks finantsteenused.

 Igaljuhul on mõistlik enne reklaamipostituses kokkuleppimist reklaamiseadusega tutvuda ning kindlaks teha ega vastavale tootele/teenusele mingisuguseid piiranguid ei kehti.

5.         Autoriõigused

Autoriõigused tekivad automaatselt ( ei vaja registreerimist) kui füüsiline isik loob midagi oma vaimse, loomingulise töö läbi. Seega on autoriõigustega kaitstud näiteks videod, fotod, tekstid.

 Seega kui ettevõtjana soovid kasutada mõjuisiku poolt loodud pilte, videosid, tekste ka oma kanalites või edaspidi näiteks oma kodulehel, siis on selles vajalik kirjalikult kokku leppida ning selleks vastav luba saada nende materjalide autorilt. 

 Mõjusikuna mõtle järele enne kui annad loa kasutada reklaami tellijale sinu loodud reklaammaterjale ka muudes kanalites, kas sul on olemas kõik õigused seda teha. Või on näiteks sinu foto taga fotograaf, kelle autoriõigustega foto tegelikult kaitstud on ning esmalt vajad temalt luba sellise kasutusõiguse andmiseks kolmandatele isikutele.

*  Kui sa ei leidnud oma küsimusele vastust siis kirjuta meile info@legalroom.ee

** Kui proovid esimest korda kasutada sotsiaalmeedia võimalusi reklaamiks ja vajad selle juures õigusabi koostöölepingu sõlmimiseks, siis võib sulle sobida meie alustava ettevõtja pakett. Alustava ettevõtja pakett on õigusteenuse pakett, mis on disainitud väikeettevõtjale, kes on oma ettevõtlusteekonna alguses ja vajab kvaliteetset õigusabi läbipaistava hinnaga.  Pakett sisaldab kahte lepingut, mida saad hakata oma äritegevuses koheselt kasutama ning lisaks saad meiega läbi arutada oma juriidilised küsimused konsultatsiooni käigus.

 

Alustava ettevõtja pakett sisaldab:

·             Ühe lepingu koostamine vastavalt sinu vajadustele. See tähendab, et arutame läbi just sinu ettevõtte vajadused ja koostame sobiva lepingu. Selleks võib olla ka koostööleping reklaami avalikustamiseks või reklaami tellimiseks.

  •            Üks lepingu näidis ( küsi lähemalt näidiste kohta info@legalroom.ee)

  •          Üks tund konsultatsiooni, kus arutame läbi juriidilised küsimused, mille osas vajad abi. Hea meelega võimaldame sulle konsultatsiooni ka kontaktivabalt zoomi teel.

  • Paketi hind on 199 eurot. Telli alustava ettevõtja pakett kirjutades info@legalroom.ee

 

Legal Room