5 nõuannet kui plaanid välja anda oma esimese raamatu

Kui plaanid välja anda oma esimese raamatu või e-raamatu, siis siit postitusest leiad õigusnõuanded, mida selle juures tähele panna.

1.           Kaasautorid/ühisautorid

 Kui raamat valmib kahe autori vahelise koostööna tuleks omavahel kokkuleppida autoriõiguste jagunemine ja seda tuleks teha kirjalikult.

 Kui raamat on läbipõimunud kahe autori loomingulisest tööst, siis on tegemist ühisautoritega.

 Kui raamatus on eristatavad erinevad osad, mille on kirjutanud erinevad autorid on tegemist kaasautoritega.  Kaasautoril on õigus oma osa teosest ka iseseisvalt kasutada.

 Seaduse kohaselt suhted ühiste autorite vahel autoriõiguse teostamisel, sealhulgas autoritasu jagamisel, määratakse kindlaks nende kokkuleppega. Sellise kokkuleppe puudumisel teostavad autoriõigust teosele kõik autorid ühiselt, autoritasu aga jagatakse nende vahel võrdsetes osades.

 2.          Leping kirjastajaga

 Kui raamat on plaanis välja anda koostöös kirjastajaga tuleks selleks samuti sõlmida kirjalik leping. Sellisel lepingu juures mõtle läbi:

·             Millise litsentsi sa kirjastajale annad- ainulitsents tähendab seda, et kõik õigused teose väljaandmiseks lähevad kirjastajale.

·             Mis on litsentsi andmise territooriumiks- kas soovid oma raamatuga liikuda ka Eestist välja. Sellisel juhul, kas soovid, et ainulitsents sinu teose väljaandmiseks oleks kirjastajal kogu maailmas või annad litsentsi üksnes Eestile. See annab sulle võimaluse mujal maailmas sõlmida kokkuleppeid teiste kirjastajatega.

·             Kui pikaks perioodiks, mitme teose välja andmiseks on leping sõlmitud. Kas kirjastajal on õigus teha ka lisatrükke. Kas litsents on antud ka e-raamatute väljaandmiseks.

·             Milline on sulle makstav autoritasu. Kui autoritasu moodustab % läbimüügist, siis ka aruandluse kord, kuidas ja mis aja tagant kirjastaja sulle müüginumbreid peaks esitama.

·             Kas kirjastajal on õigus teha teoses ka omapoolseid muudatusi.

 3.          Kui soovid raamatu ise välja anda

 Kui soovid raamatu ise välja anda aga kasutad seal juures teiste inimeste abi, kes panustavad loominguliselt, tuleb sul samamoodi sõlmida nendega autorilepingud. Näiteks kui teose juures kasutada kujundajat või kellegi teise loodud illustratsioone.

 Samuti tuleb sul ka endal läbi rääkida raamatupoodidega kui soovid oma raamatu neisse müüki anda. Sealjuures vaata, et läbi oleks räägitud ka see, milline % jääb raamatu müümise puhul sulle ja milline poele.

 Lisaks kui plaanid raamatut müüa raamatupoes võib sul vaja minna ISBN, mis on rahvusvaheline raamatu standardnumber.

 4.          Teiste isikute teoste kasutamine oma raamatus

 Kui sinu raamat sisaldab tsitaate teistest raamatutest või seal on näiteks kasutatud hoopiski mõne artisti laulusõnasid, siis tasuks mõelda, ega sa sellega ei riku kellegi teise autoriõigusi.

Esimesena vaata, kas teos mida sa tahad kasutada ei ole äkki juba autoriõiguse kaitse alt väljas. Kui autor on surnud juba rohkem kui 70 aastat, siis on autoriõigus teosele lõppenud.

 Teiseks uuri, kas saaksid kohaldada vaba kasutuse reegleid. Näiteks tsiteerimine on üldjuhul lubatud ainult avaldatud teoste puhul, motiveeritud mahus, edasi tuleb anda terviku mõtet ja korrektselt viidata.

 Lubatud ei ole ka internetist leitud teiste isikute fotode ja graafika kasutamine oma teoses. See, et midagi on üles pandud internetti ei tähenda seda, et autoriõigused sellele ei kehti.

 Kolmandaks on võimalik küsida autorilt, kelle teose osa soovid oma teoses kasutada, nõusolek.

 Kõige lihtsam on aga teiste isikute loomingut oma teoses mitte kasutada.

5.          Millised on õiguslikud riskid kui ma kirjutan päris inimestest ja päris elu sündmustest?

 Mujal maailmas ei ole haruldane, et näiteks memuaaride kirjutajate osas algatatakse kohtumenetlusi, isikute poolt, keda nad oma raamatus kajastavad.

 Seega peaksid jälgima, et sinu teos ei anna edasi valesid väiteid kellegi kohta ning ei rikuks teiste isikute õigust eraelu puutumatusele.

 Kui kahtled, konsulteeri enne raamatu väljaandmist juristiga.

 *Kui asud esimest korda välja andma /kirjutama oma raamatut ja sul tekib juriidilisi küsimusi, siis võib sulle sobida meie alustava ettevõtja pakett. 

 

Alustava ettevõtja pakett sisaldab:

  • Ühe lepingu koostamine vastavalt sinu vajadustele. See tähendab, et arutame läbi just sinu vajadused ja koostame sobiva lepingu.

  • Üks lepingu näidis ( küsi lähemalt näidiste kohta info@legalroom.ee)

  • Üks tund konsultatsiooni, kus arutame läbi juriidilised küsimused, mille osas vajad abi. Hea meelega võimaldame sulle konsultatsiooni ka kontaktivabalt zoomi teel.

    Paketi hind on 199 eurot. Telli pakett kirjutades info@legalroom.ee

 

 

 

Legal Room