Mida teha kui suhted äripartneriga on sassi läinud?
Sageli pöördutakse meie poole murega, et äripartneritega koos on alustatud uue ettevõtte ülesehitamist ja loodud osaühing, kuid nüüd on suhted sassis ja soovitakse äriühingust väljuda/ osanik äriühingust välja arvata. Vaatame alljärgnevalt 3 punkti, mida sealjuures arvesse võtta.
1. Osanike leping
Kui olete äripartneritega sõlminud osanike lepingu, siis tuleks kõigepealt vaadata, millised on sealsed kokkulepped äriühingust lahkumiseks. Näiteks on võimalik, et osanike lepingus on eraldi sätted juhuks kui osanik lahkub äriühingust vabatahtlikult, eraldi punktid osaniku sunniviisiliseks lahkumiseks ning ka osaluse hinnastamiseks kui selline olukord tekib. Samuti võib erikokkuleppeid sisaldada ka osaühingu põhikiri.
2. Soov osanike ringist lahkuda/osanik välja arvata kui osanike lepingut ei ole sõlmitud
Juhul kui äripartnerite vahel osanike lepingut sõlmitud ei ole, siis on võimalik:
1) Osanikul, kes soovib osaühingus lahkuda oma osa võõrandada- seal juures tuleb arvesse võtta, et teistel osanikel on tavapäraselt ostu eesõigus. Osa hind on poolte kokkuleppe küsimus. Osa võõrandamiseks tuleb leping sõlmida notari juures (välja arvatud kui põhikiri ei näe ette teist võimalust või osaühing pole registreeritud Eesti Väärtpaberite Keskregistris).
2) Osaühingu likvideerimine – selleks on vajalik 2/3 osanike häälteenamust.
3) Kohtu kaudu osaniku osaühingust väljaarvamine. Kohus arvab osaühingust osaniku välja kui osanik on oma kohustusi oluliselt rikkunud. Kohtusse pöördumiseks on vaja osanike häälteenamust.
3. Juhul kui lahkuv osanik on ka juhatuse liige
Juhatuse liige võib esitada avalduse tagasi astumiseks ükskõik, mis põhjusel ning see tuleb esitada enda määranud organile - osaühingu puhul on see tavaliselt osanike üldkoosolek ning avaldus tuleks saata kõigile osanikele. Osanike koosolek võtab vastu otsuse juhatuse liikme tagasikutsumiseks ja äriregistrist kustutamiseks.
Kui osanike koosolek seda ei tee saab juhatuse liige esitada ise avalduse äriregistrile, informeerides äriregistrit tagasiastumise asjaolust ja register teeb kande parandamise määruse, millega kustutab juhatuse liikme registrist.
Osaühingus ei saa eksisteerida ilma juhatuse liikmeta ehk siis ei saa tekkida seda olukorda, kus kõik juhatuse liikmed end tagasikutsuvad ja uut ei valita.
Osanike otsusega võib osanike algatusel samamoodi ka juhatuse liikme ükskõik mis põhjusel tagasikutsuda. Kui juhatuse liikmega on sõlmitud ka juhatuse liikme leping tuleb lõpetada leping vastavalt lepingus kokkulepitud korrale.
Kui sul tekkis rohkem küsimusi, siis konsultatsiooni aja saad broneerida siin.