5 asja, mida teada Võlaõigusseaduse 2022 aasta muudatustest

2022.aastal jõustusid Võlaõigusseaduse muudatused, millega võiksid kindlasti tutvuda need ettevõtjad, kes müüvad kaupa või digitaalset sisu tarbijatele.

 Allolevalt toon välja 5 olulist muudatust:

1.         Digitaalse sisu ja digitaalsete teenuste regulatsioon Võlaõigusseaduses

            Seadusesse luuakse täiesti uus digitaalse sisu üleandmise ja digitaalse teenuse osutamise lepingu mõiste ning vastav regulatsioon. Sellega peaksid tutvuma nii need ettevõtjad, kes müüvad tarbijale digitaalset sisu (näiteks operatsioonisüsteemid, rakendused, tarkvara), digitaalset teenust (näiteks individuaalselt kohandatud treeningkavad, mida pakutakse nutikella edastades), kui ka müüjad, kes müüvad digitaalse elemendiga asju. Digitaalse elemendiga asi on seaduses defineeritud kui asi, mis sisaldab digitaalset sisu või digitaalset teenust või millega on ühendatud digitaalne sisu või digitaalne teenus sellisel viisil, et digitaalse sisu või digitaalse teenuse puudumise korral ei täidaks asi oma otstarvet. Näiteks erinevad nutiseadmed (nutiteler, nutikell), tarkvara sisaldavad kodumasinad ja mänguasjad jne. Tarbijalemüügi korral lisandub müüjale vastutus ka sellise digitaalse elemendi eest, kohustus pakkuda tarbijale uuendusi sellisele digitaalsele elemendile ja teavitada tarbijat uuendustest.

2.           Müüja vastutuse eeldus pikeneb seniselt 6-lt kuult 1-le aastale

 Senise 6 kuu asemel on müüja vastutuse eelduseks 1 aasta. See tähendab, et kui asja juures esineb puudus ühe aasta jooksul alates selle üle andmisest tarbijale, siis vastutusest vabanemiseks peab müüja tõendama, et asja üleandmise hetkel puudust ei olnud.

 

3.         Kui müüja parandab või asendab asja algab uuesti müüja vastutuse kahe aastane tähtaeg

 Seadusesse lisatakse punkt, mille kohaselt juhul kui müüja asendab asja algab asja üleandmisest alates uuesti müüja kahe aastane vastutuse periood. Ning kui müüja parandab asja, siis algab kõrvaldatud puuduse osas müüja kahe aastane periood uuesti parandamisest alates. See kehtib ainult tarbijale müügi puhul.

 

4.         Müüjale pannakse tõendamiskoormis kui ostja soovib lepingust taganeda.

 Ostja esmaseks nõudeks jääb puudustega asja parandamise või asendamise nõue. Kuid seaduses luuakse eraldi tarbija taganemisõigust reguleeriv oluliste rikkumiste puhuks.

 Alused taganemiseks on järgmised: (i) müüja ei ole asja parandamist või asendamist lõpule viinud või  ei ole valmis asendatud asja omal kulul tagasi võtma või ta ei ole olnud nõus otstarbele ja laadile vastavalt paigaldatud asja eemaldama või sellega seotud kulusid kandma; (ii) ostja on esitanud müüja vastu täitmisnõude ning müüja on sellest keeldunud sest see on liiga kulukas või ei ole võimalik; (iii) asja on üritatud parandada aga asjal ilmneb ükskõik milline uus puudus; (iv) asja puudus on selline, et tarbijalt ei saa eeldada usaldust, et müüja suudaks parandamise või asendamisega probleemi lahendada; (v) müüja on teatanud või asjaoludest nähtub selgelt, et ta ei vii asja lepingutingimustega vastavusse mõistliku aja jooksul.

 Juhul kui müüja ei nõustu ostja taganemisavaldusega, peab müüja tõendama, et rikkumine ei olnud oluline.

 Lisaks taganemisele kaovad piirangud ka ostja poolsele hinna alandmise nõude esitamisele.

 

5.         Muutub müügigarantii regulatsioon

 Luuakse võimalus, et garantii alusel võib ostja tagasi saada ka asja ostuhinna ning garantii sisuks saab olla ka asjale vajaliku hoolduse tagamine.

 Tarbijale pakutava müügigarantii puhul: (i) täpsustatakse, et garantii tingimused peavad olema lihtsas keeles ja tarbijale mõistetavad; (ii) garantii tuleb tarbijale üle anda koos asjaga; (iii) garantiidokumenti tuleb lisada asjade loetelu, millele garantii kehtib; (iv) lisandub uus reegel tarbija kaitseks, mille järgi kui garantiis ja sellega seotud reklaamis garantiitingimused erinevad ja garantiilubadus on vähem soodsam lähtutakse reklaamist (v) kaob ära nõue, et asendatud asjale tuleb anda uus garantii või asja parandamise korral garantii pikeneb.

 Kokkuvõtvalt on soovitatav Võlaõigusseaduse muudatuste valguses üle vaadata nii müügitingimused, e-poe tingimused kui ka garantiitingimused ja viia need seadusega kooskõlla.

 Võlaõigusseaduses on muudatusi oluliselt rohkem kui ülaltoodud, seega kui soovid selles osas põhjalikumat ülevaadet võta ühendust info@legalroom.ee

Legal Room