Mis on optsioonileping?

Üha rohkem tunnevad ettevõtjad huvi optsioonilepingute vastu, mis on üks võimalikest vahenditest töötaja motiveerimiseks panustama ettevõttesse pikemaajaliselt.

Töötaja optsioonileping (ehk töötaja osalusoptsioon) on vahend, mille abil tööandja annab töötajale õiguse osta ettevõtte osakuid kindla hinnaga tulevikus. See on muutunud populaarseks motivatsioonimeetodiks, näiteks alustavates iduettevõtetes, kus rahalised ressursid on piiratud, kuid tööandjad soovivad töötajaid pikaajaliselt ettevõttega siduda ja motiveerida neid ettevõtte edu nimel pingutama.

Kuidas töötaja optsioonileping töötab?

Optsioonilepinguga määratakse kindel osaluse suurus ja hind, mille töötaja võib teatud aja möödudes omandada. Tavaliselt sisaldavad optsioonilepingud järgmisi põhilisi elemente:

1. Optsiooni alusel omandatava osa  suurus või aktsiate arve, mille  töötajale võib optsiooniperioodi jooksul omandada.

2. Optsiooni hind: Hind, millega töötaja võib osa või aktsiad tulevikus osta. See võib olla näiteks kindel hind, mis on lepingus määratud. 

3. Vestinguperiood (omandamisaeg): Aeg, mille jooksul töötaja teenib õiguse osa või aktsiate osta. Näiteks võib lepingus olla määratud, et töötaja saab õiguse optsiooni omandada 25% kaupa igal aastal nelja aasta jooksul, tingimusel, et töötaja jätkab tööd.

4. Optsiooni kehtivusaeg: Periood, mille jooksul töötaja võib optsioonilepingu alusel aktsiaid osta. Pärast seda perioodi aeguvad optsioonid ja neid ei saa enam kasutada.

5. Optsiooni realiseerimine: Kui töötaja otsustab optsiooni kasutada, tähendab see, et ta ostab lepingus määratud aktsiad kokkulepitud hinnaga. Seda protsessi nimetatakse optsiooni realiseerimiseks.

Eestis on töötajale optsiooni andmine maksuvaba, kui järgitakse teatud tingimusi. Kehtib reegel, mille kohaselt töötaja optsioonilepinguga omandatud osalus või aktsiad ei kuulu maksustamisele, kui optsioonide realiseerimise ja lepingu sõlmimise vahele jääb vähemalt kolm aastat. Oluline on teada, et see reegel kehtib ettevõtte töötaja suhtes, milleks ei ole näiteks läbi enda oü teenust osutav teenusepakkuja. Abielus oleva töötaja jaoks on oluline teada, et optsioon loetakse ühisvara hulka. 

Optsioonileping võib esmapilgul tunduda keeruline ja raskesti mõistetav. Kui soovid sel teemal konsultatsiooni siis kirjuta info@legalroom.ee

Legal Room