5 asja, mida kokku leppida litsentsilepingus

Mis on litsentsileping ja mida seal kokku lepitakse?

Litsentsileping on leping, mille alusel annab üks osapool (litsentsiandja) teisele osapoolele (litsentsisaajale) õiguse kasutada mingisugust intellektuaalomandit, näiteks autoriõigustega kaitstud teost. Autoriõigus kaitseb näiteks disainitud logosid, fotosid, tarkvara koodi, arhitektuuriprojekte ja kirjutatud tekste. Seega on litsentsikokkulepped olulised väga erinevates ärivaldkondades. Litsentsileping määratleb tingimused ja piirangud, kuidas ja millises ulatuses võib litsentsisaaja antud õigusi kasutada.

Litsentsilepingus lepitakse kokku järgmised põhielemendid:

1.Litsentsi ulatus: See osa lepingust määrab, milliseid õigusi litsentsisaajale antakse, näiteks kas tegemist on ainulitsentsi või lihtlitsentsiga, ja millistel turgudel või geograafilistes piirkondades neid õigusi rakendada võib. Litsentsilepingut reguleerib Võlaõigusseadus.

2. Litsentsitasu: Litsentsilepingus sätestatakse, millised maksed tuleb litsentsisaajal teha litsentsiandjale, näiteks ühekordsed tasud, litsentsitasud müügi pealt või muud regulaarsed maksed.

3. Litsentsi kasutamise tingimused ja piirangud: Lepingus määratletakse, kuidas tohib litsentsi kasutada, näiteks millised on tehnilised nõuded, kvaliteedistandardid ja võimalikud piirangud.

4. Litsentsi kestus ja lepingu lõeptamine: Lepingus sätestatakse, kui kaua kehtib antud litsents, kas see on tähtajatu või lõppeb kindlal kuupäeval, ja millistel tingimustel võib lepingut pikendada või lõpetada.

5. Konfidentsiaalsuskohustus: Litsentsilepingusse lisatakse sageli ka punktid, mis kohustavad mõlemaid pooli hoidma üksteise ärisaldusi ja muud konfidentsiaalset infot.

Litsentsileping on oluline leping, mis aitab vältida vaidlusi ja tagab, et mõlemad osapooled saavad lepingust aru ning täidavad oma kohustusi. Oluline on meeles pidada põhimõtet, et autoriõigused tekivad alati füüsilisele isikule ehk autorile ning juriidiline isik peab autoriõigused omandama saades litsentsi või sõlmides autoriga autoriõiguste loovutamise kokkuleppe. Selline kokkulepe, on oluline sõlmida ka selleks, et kaitsta oma ärihuve kolmandate isikute ees. Näiteks on Riigikohus lahendanud kaasust, kus valemivihikuid tootev ettevõte ei saanud ennast kaitsta konkurentide vastu, kuna autoriõigused olid omandamata isikutelt, kes vahetult vihikud disainisid.

Kui vajad abi litsentsilepingu koostamise juures, võta ühendust info@legalroom.ee

Legal Room